DJI Mavic, Air and Mini Drones
Friendly, Helpful & Knowledgeable Community
Join Us Now

Czech Republic - Mavic pilots

Čaute.

Tak Mavic 2 Pro se po 57min létání zatím nepřehřál a nespadl, ani z něj neupadl gimbal (jak se rozebírá v různých threadech), pro ty co o něm uvažují posílám pár postřehů a srovnání s původní jedničkou:

  • baterie má nový konektor, nabíječka nejde připojit oběma směry (dost otravné), nabíječka není zpětně kompatibilní s M1
  • nabíječka už nemá 2x USB konektor, není možnost nabíjet baterku, ovladač a zároveň telefon
  • výdrž baterky z datasheetu je docela reálná, zatím po nejdelším letu 24 min, z čehož velká část bylo visení na testovací fotky a videa (energeticky náročnější než let), baterka při přistání 20%
  • moc nevěřím delšímu dosahu rádia kterým se v datasheetu vytahují, zatím ve městě velice podobné situace na ztrátu signálu jako M1
  • v balení už není microSD karta (myslím že k M1 dávali 16GB), ale v těle je integrovaná 8GB flashka
  • interní flashku lze číst (USB-C konektor) jen při zapnutém dronu
  • kamera neumí portrait orientation (gimbal se umí natočit jen o cca 45°) - na video je to jedno, ale na fotky mě to mrzí
  • gimbal cover už nepočítá s nasazením za letu, musí se sundavat, a nasadit ho zpátky není úplně intuitivní. Není k němu silikonový kryt proti poškrábání
  • M2P je těžší (900g vs 735g), je to výrazně cítit už když ho člověk vezme do ruky, bude mít vliv na brždění. Baterie 290g vs 230g
  • HQ režim videa dělá crop cca na 40mm ohniskovou vzdálenost, takže k videu jde přistupovat jako že to má 2 ohniska 28 a 40mm (samozřejmě bez možnosti měnit plynule a během jednoho záběru), což např. pro mě docela řeší omezení vůči Zoomu
  • za letu je tišší a má hlubší zvuk, který je méně vlezlý než M1. Ale tichý M2 není
  • je rychlejší, z létání mám pocit že má větší zrychlení a celkově plynulejší odezvy na řízení
  • zdá se mi že je méně náchylný na výkyvy větrem během letu - nesnášel jsem na M1 když jsem kroužil kolem objektu, a na výsledném videu se kvůli poryvu na zlomek vteřiny zastavilo otáčení a pak zase pokračovalo. Na M2 jsem to zatím nepozoroval, ale na posouzení mám ještě moc málo nalétáno.
  • ve videu (ani ve Full FOV režimu, ani v HQ) se neobjevuje takové to periodické pulsování ve stínech které bylo na 4k výstupu M1
  • video se mi zatím zdá subjektivně ostřejší (aby se taky nezdálo, za ty prachy), ale zatím nebyl čas na srovnání stejných videí z obou dronů
  • to že musí člověk navíc obsluhovat nastavitelnou clonu vedlo ke zmenšení nastavovacích prvků v aplikaci, na telefonu (iPhone 6) se často trefím na potřebný slider až napotřetí.
  • ovládání expozice není úplně dobře vyřešené na ovladači - pravý otočný ovladač který dřív byl "cvakací" jako na foťáku je teď stejně jako levý jen "vychýlit a vrátit na střed", což pro nastavování expozice není intuitivní - z focení jsem zvyklý počítat cvaknutí a nemuset kontrolovat o kolik se expozice změnila, nové nastavení vyžaduje kontrolu po každé změně
  • je nutné výrazně opatrněji zacházet s hloubkou ostrosti, větší čip znamená menší hloubku ostrosti, trochu tomu asi přidá i větší ohnisko
  • pro fotky i video je docela dobře použítelné ještě ISO 3200, video z M1 na 3200 už bylo prakticky nepoužitelné kvůli šumu, z M2P je 6400 pořád ještě viditelné a výrazně lepší než 3200 z M1. Pro noční natáčení je ale velký problém anti-flickering, i při nastaveném 50Hz antiflick. je na videích (všechny v 30fps, 1/60 sec) vidět blikání lamp. Světla aut jsou stabilní.
  • většinu videí jsem zatím točil s nastavením +1 na ostrost, zatím jsem nikde nezaregistroval takové ty rozmazané oblasti co M1 občas dělal v místech s moc velkým detailem. To +1 na ostrost je ve fullFOV režimu možná až moc, v HQ režimu mi výstup přišel úplně super. Zatím jsem netočil nic co by stálo za ukázku, po víkendu snad budu moci ukázat
  • fotky v DNG normálně načte Lightroom, videa v HQ i full FOV mi normálně přehrály Win 10, editace jsem zatím nezkoušel

K dalšímu létání se asi dostanu až o víkendu, pokud vás zajímá něco konkrétního, tak se ptejte.

Zdar, Pavel.
 
  • Like
Reactions: Plawa
Dobrý den, rád bych se podělil s problémem s mavic pro, dron má naletano snad jen 3 hod, je přes rok v záruce. Nyní skoro každý let začne ve vzduchu blbnout gimbal, jako by se nějak restartoval viz video na YouTube
Nakonec jsem dron zanesl k reklamaci do megapixel.cz. Dron nebyl havarovany. Nemáte s tímto prosím nějaké zkušenosti? Uvidím jak se k tom postaví u prodejce. Ještě dodávám, že byly udělaný i dvě poslední aktualizace a problem přetrvával.
 
Já jsem tento problém zaznamenal poté, co jsem v Mavicu vyměnil microsd kartu za novou rychlou 64GB, kterou si dron naformátoval na exFAT. Dokud jsem tam měl kartu s kapacitou 32GB, byla naformátovaná systémem FAT32 a žádné problémy nebyly. Google mi prozradil, že nejsem zdaleka sám, kdo na stejný problém narazil. Objevuje se nejvíce po přepnutí z foťáku na kameru. Když jsem vrátil kartu s FAT32, chyby přestaly. Naformátoval jsem tedy 64GB kartu také na FAT32 a dnes jsem jí testoval a kupodivu žádný restart gimbalu jsem nezaznemenal.
 
Teď jsem kontroloval SD a mám FAT32, jinak velikost je 32GB, takže u mě je zřejmě jiný důvod problému :-(
 
Ten problém s restartem gimbalu za letu Mavicy dělají snad všechny. Myslím že někde na začátku tohohle vlákna někdo tvrdil že mu to nedělá nějaký v tuhle chvíli už asi dost prehistorický firmware. Mě se to děje odhadem tak jeden z 10 letů, ale někdy klidně hned 2 lety po sobě. Létám s 16GB nebo 32GB kartou.
 
Pokud tomu tak skutečně je, tak jsem zvědav na reakci DJI na mnou přiložené videa k reklamaci...
 
Další nešvar co jsem zaznamenal během létání je následující:
Nebylo nějak větrno, stávalo se mi to také co druhý let...
 
Dobrý den, my good Czech pilots!

I'm heading to Prague again to see that wonderful city, drink some nice Czech craft beers and hopefully meet some cool Czech people.

I read that it's very restricted in Prague for drones. Is this true? I've read about a pilot having his aircraft confiscated and having to pay a fine. This guy was a bit careless/stupid as he flew it by the castle where I think your prime minister resides

I'm getting my drone pilots license in my home country, so I'm definitely looking to respect local laws. As a drone pilot, I hope to be a good example of how we can be respectful.

Just wondering if there are some workarounds or perhaps some beauty spots just outside Prague where maybe I can travel on public transport to legally use the drone.

Thanks in advance! (Sorry I don't speak Czech)
 
  • Like
Reactions: Elton Hammonds
Dobrý den, my good Czech pilots!

I'm heading to Prague again to see that wonderful city, drink some nice Czech craft beers and hopefully meet some cool Czech people.

I read that it's very restricted in Prague for drones. Is this true? I've read about a pilot having his aircraft confiscated and having to pay a fine. This guy was a bit careless/stupid as he flew it by the castle where I think your prime minister resides

I'm getting my drone pilots license in my home country, so I'm definitely looking to respect local laws. As a drone pilot, I hope to be a good example of how we can be respectful.

Just wondering if there are some workarounds or perhaps some beauty spots just outside Prague where maybe I can travel on public transport to legally use the drone.

Thanks in advance! (Sorry I don't speak Czech)
Hi,
not sure if it is too late for response. Is your trip to Prague already over? Or still in front of you?
For flying in Prague we have really strict restrictions , Prague is under umbrella of CTR of Prague´s airport and the castle is a prohibited flying area.
Nevertheless there are many beautiful spots to see and fly.
There is a very useful site AisView 3.6 showing you the restricted areas represented by colored shapes. Where there is no coloured area then standard Drone rules apply - max altitude 300 m AGL (be careful regarding other traffic minimum height for planes is 150 m AGL,so you could hit some paraglide or ultralight :)) for drones there is necessary to keep safety distance from people, houses and areas with high residence density. For our smaller drones is a recomended distance 10m (take off and landing) , 30 m when flying and |50| m regarding the high density residency areas.

Should you have any questions I will be happy to answer.
Cheers :)
 
Last edited:
Hi,
not sure if it is too late for response. Is your trip to Prague already over? Or still in front of you?
For flying in Prague we have really strict restrictions , Prague is under umbrella of CTR of Prague´s airport and the castle is a prohibited flying area.
Nevertheless there are many beautiful spots to see and fly.
There is a very useful site AisView 3.6 showing you the restricted areas represented by colored shapes. Where there is no coloured area then standard Drone rules apply - max altitude 300 m AGL (be careful regarding other traffic minimum height for planes is 150 m AGL,so you could hit some paraglide or ultralight :)) for drones there is necessary to keep safety distance from people, houses and areas with high residence density. For our smaller drones is a recomended distance 10m (take off and landing) , 30 m when flying and |50| m regarding the high density residency areas.

Should you have any questions I will be happy to answer.
Cheers :)

Hi Lzet,

Thanks very much for your informative post with link! Very much appreciated!

My journey is next month, so your response is definitely valid for my case. I'm thinking I may not take it with me as it's still newish to me. I'm not sure if I'll be traveling outside to unrestricted zones much, if at all. I'll have to think about it some more but that link/info is very useful.

Thanks again!
 
Ahoj kluci,

Pořídil jsem si Mavic Air a chtěl jsem se zeptat zda - li někdo létá v FCC modu?

Díky za odpověď
 
Ahoj kluci,

Pořídil jsem si Mavic Air a chtěl jsem se zeptat zda - li někdo létá v FCC modu?

Díky za odpověď
Hi Lzet,

Thanks very much for your informative post with link! Very much appreciated!

My journey is next month, so your response is definitely valid for my case. I'm thinking I may not take it with me as it's still newish to me. I'm not sure if I'll be traveling outside to unrestricted zones much, if at all. I'll have to think about it some more but that link/info is very useful.

Thanks again!

Hi Mister Pink,
you are welcome. This does not mean we could not have a beer or two ;) during experience sharing.
I have a official AUV - Phantom License so I can fly within the rules. Still waiting for business license, so I could provide professional services.
 
  • Like
Reactions: Mister Pink
Hi Mister Pink,
you are welcome. This does not mean we could not have a beer or two ;) during experience sharing.
I have a official AUV - Phantom License so I can fly within the rules. Still waiting for business license, so I could provide professional services.

For sure. I'm always up for a beer! I'm actually in the process of getting my commercial drone pilots licence too. I've passed the ground school part and now I'll prepare for the practical exam. There's just one type of license here and that will cover commercial/business stuff.

But yeah, next month, I'll be there so if you fancy that beer, we can. I'll be taking my camera for sure and taking some photos. Now I'm still debating whether to take the drone too.
 
Ahoj kluci,

Pořídil jsem si Mavic Air a chtěl jsem se zeptat zda - li někdo létá v FCC modu?

Díky za odpověď

Ahoj,
já létám jen v EU. Pokud bys měl spńovat předpisy tak na 200 metrů už těžko uvidíš Mavic-a volným okem. ;).
Mavic Air (aspoň ten můj) s oblibou přepne na automatu na 5,8 GHz a ten má celkem malý dosah, takže pokud chceš létat dále a nejsi někde kde je hafo 2,4 GHz ViFin tak se přepni do custom modu a vyber některý kanál na 2,4 GHz.
 
Last edited:
xpedros: Nechci strasit, ale tipnu si, ze smolik pacholik. Kup novej a aspon mas nejake mechanicke nahradni dily...

Me do nej pred par tydny malinko splouchla morska voda a konec. I pres vypnuti, koupel v IPA a opatrne vycisteni a vysuseni je to jenom ziva mrtvola. No co, tak jsem holt poridil noveho - za blbost se plati (nepristavejte na plati ani 6 metru od vody, kde se zda, ze vlnky nejdou :) ).
 
Mister Pink: You can't fly almost nowhere in the city centre (same rules as in Rome for example). But you can still find a few places outside the centre (without the crowds of people) where you can fly safely.
 
Ahoj,

Prosim mate nekdo zkusennost s dronem ve Vietnamu? Oficialne je potreba mit pro letani povoleni, ale dle me zkusenosti z minulosti je ve Vietnamu mozne skoro vse. Uz jsem zkousel zjistit nejake informace i jinde a bylo mi receno, ze povoleni neziskam nebo by to bylo pod nejakym prisnym dohledem. A to by me na dovolene asi dost otravovalo. Rada byla se na jakekoli povoleni vykaslat a letat s rozumem.

Jde mi ale take o to, aby mi dron hned na letisti nezabavili. Priletat budu do Saigonu a pak jeste vnitrostatnim letem ze Saigonu do Da Nang.

Za jakekoli informace predem diky.
 
Ahoj,

Prosim mate nekdo zkusennost s dronem ve Vietnamu? Oficialne je potreba mit pro letani povoleni, ale dle me zkusenosti z minulosti je ve Vietnamu mozne skoro vse. Uz jsem zkousel zjistit nejake informace i jinde a bylo mi receno, ze povoleni neziskam nebo by to bylo pod nejakym prisnym dohledem. A to by me na dovolene asi dost otravovalo. Rada byla se na jakekoli povoleni vykaslat a letat s rozumem.

Jde mi ale take o to, aby mi dron hned na letisti nezabavili. Priletat budu do Saigonu a pak jeste vnitrostatnim letem ze Saigonu do Da Nang.

Za jakekoli informace predem diky.

Zkušenosti nemám, ale pro základní orientaci doporučuju tuhle stránku, u spousty zemí je tam info kde a jak o povolení žádat.

Vietnam Drone Laws | UAV Systems International

U.
 
Lycus Tech Mavic Air 3 Case

DJI Drone Deals

New Threads

Members online

Forum statistics

Threads
130,599
Messages
1,554,254
Members
159,603
Latest member
refrigasketscanada